Léčba bolestivá není. Po nasazení fixního aparátu se mohou vyskytovat nepříjemné pocity, u některých až bolestivost ve smyslu tlaku nebo tahu na zuby. Tyto pocity však do týdne zcela vymizí. V této době se doporučuje měkká až kašovitá strava.
Pro léčbu fixním aparátem NENÍ věkové omezení. Limitujícím faktorem je však dostatek kvalitní kosti zaručující posun zubů a dokonale zvládnutá hygiena dutiny ústní.
Průměrná doba léčby fixním aparátem je 2 roky. Tato doba je však výrazně závislá na závažnosti ortodontické vady, na věku pacienta (růst pacienta), schopnosti pohybu zubů, spolupráci pacienta – hygiena dutiny ústní, dodržování stanovených termínů kontrol atd.
nahoru..Ano, ale pouze ve výjimečných případech, které závisí na typu vady. Přesto že pacient chce zlepšit postavení zubů pouze v jedné čelisti, je ale nutné, aby horní i dolní zuby do sebe „zapadaly". Proto často musí léčba fixním aparátem být současně v obou čelistech.
nahoru..Pojišťovna hradí veškeré léčebné úkony provedené v ordinaci v rámci léčby. Materiál (zámky, kroužky, dráty atd.) není hrazen ze zdravotního pojištění – tuto cenu plně hradí pacient. Některé pojišťovny svým pojištěncům poskytují finanční příspěvek na ortodontickou léčbu. Výše i podmínky poskytování tohoto příspěvku jsou různé a neustále se mění. Je v zájmu pacienta se o této možnosti informovat u své pojišťovny – jedná se pouze o vztah pojištěnec pojišťovna. Samozřejmě my Vám rádi vystavíme veškeré podklady pro získání příspěvku.
V současné době na našem pracovišti je základní cena nejjednoduššího fixního aparátu pro léčbu horního i dolního zubního oblouku 13.000 Kč, estetické varianty (keramické zámky atd.) jsou dražší. Cena závisí na složitosti anomálie – množství materiálu, který je třeba použít. Tato částka je splatná v několika splátkách. Částka za udržovací rovnátka je podstatně nižší a závisí na typu původní anomálie, věku pacienta atd. a je splatná při předání udržovacích rovnátek.
nahoru..K ortodontické léčbě Vás nikdo nutit nebude. Rozhodnutí je pouze na pacientovi. Ten ale musí být seznámen s tím, k jakému zlepšení může po léčbě dojít a samozřejmě také jaké následky vzniknou, pokud daný stav ponecháme bez léčby (zhoršení stěsnání, parodontologické problémy atd.).
nahoru..Ano. Je to nutnost docházet na pravidelné zubní prohlídky. V době ortodontické léčby je možné provádět všechny běžné stomatologické úkony – někdy po vzájemné domluvě je potřeba na dobu ošetření přechodně sejmout oblouk nebo případně odlepit i zámek.
nahoru..Určitá omezení se vztahují na stravu. Po dobu ortodontické léčby je potřeba se vyvarovat tvrdému jídlu – topinky, mrkev apod. Je nutné se vyvarovat ukusování tvrdé potravy – jablka a další ovoce nebo zeleninu je vhodné si nakrájet.
nahoru..Vyčistit si zuby je potřeba po každém hlavním jídle. Proto také je nutné kartáček nosit neustále sebou. Minimálně jednou denně je potřeba si udělat více času pro čištění – vyčistit si zuby nejenom základním kartáčkem, ale i dalšími pomůckami – jednosvazkovým kartáčkem, mezizubním kartáčkem apod.
nahoru..Ne. Základem pro ortodontickou léčbu je výborná ústní hygiena. Bez jejího zvládnutí nelze ani fixní aparátek nasadit. Výrazné nezvládnutí hygieny během léčby může být taky důvodem předčasného sejmutí rovnátek. Při nedostatečné hygieně může totiž kolem zámků docházet k vytvoření odvápněné skloviny – skvrny na zubech. Jejich vznik ale NENÍ vinou rovnátek, nýbrž nedostatečné hygieny!
Na našem pracovišti umožňujeme pacientům absolvovat hygienickou instruktáž ještě před léčbou a kromě toho je v každém případě hygienická instruktáž součástí nasazení fixního aparátu, kde také pacient obdrží základní sadu kartáčků nezbytnou pro péči o fixní aparát.
nahoru..Řada ortodontických vad je spojena s nedostatkem místa v čelisti. V těchto situacích zuby prořezávají mimo zubní řadu. Snažíme se proto o jejich zařazení do pravidelného oblouku. V některých případech ale toto zařazení (většinou předních zubů) není možné, aniž bychom předem vytvořili pro ně místo. Z toho důvodu je nutné před léčbou vytáhnout některé zuby.
nahoru..