Ortodoncie

Nahoru
Ortodoncie je oborem stomatologie, který se zabývá úpravou postavení zubů. Ortodoncie řeší především estetické požadavky na chrup („křivé" zuby), ale současně se také zabývá řešením funkčních vad (výrazný předkus, nedovíraný skus), vrozených vad (rozštěpy, nezaložené zuby) a jiných. V některých případech nelze vadu upravit pouze ortodonticky – tedy pouze posuny zubů, ale pro dosažení dobrého výsledku je nutné spolupracovat i s jinými obory stomatologie - jako je implantologie, stomatochirurgie, estetická stomatologie, protetika a jiné.
 
Ortodoncie je disciplínou spíše estetické stomatologie. Samozřejmostí jsou tedy i další činnosti, které
předchází nebo navazují na samotnou léčbu a které samozřejmě také provádíme v naši ordinaci. Jedná se zejména o dentální hygienu, bělení a čištění zubů, airflow. K tomuto vám pochopitelně doporučíme vhodné zubní kartáčky a další přípravky vhodné pro zlepšení či udržení chrupu v bezvadném stavu. Více informací o dalších službách najdete Zde.
 
Ortodontická léčba má obvykle několik fází.
U některých pacientů nelze ihned začít s aktivní léčbou - jde tedy o OBDOBÍ SLEDOVÁNÍ A KONTROL - obvykle u dětských pacientů, kdy sledujeme a kontrolujeme prořezávání jednotlivých stálých zubů. V této době taky, pokud je to nutné, určujeme k vytažení příslušné dočasné zuby, v některých případech i stálé zuby. Pokud je pacient připraven pro aktivní ortodontickou léčbu – určujeme typ vhodného ortodontického aparátu – SNÍMACÍ APARÁT nebo FIXNÍ APARÁT.

SNÍMACÍ APARÁT

je indikován u dětí, u kterých slouží často jako předléčení složitějších vad nebo jako definitivní aparát pro léčbu pouze některých vad chrupu. Při použití snímacího rovnátka jsme odkázáni na aktivní spolupráci pacienta, což je hlavní nevýhodou tohoto postupu. Pokud totiž pacient rovnátko nenosí dle instrukcí, je léčba neefektivní a bez požadovaného výsledku.

FIXNÍ APARÁT

lze použit u pacientů všech věkových skupin. Pro léčbu fixním aparátem je ale bezpodmínečně nutná perfektní ústní hygiena. Léčba fixním aparátem trvá průměrně 2 roky, podle závažnosti vady, a je finančně náročná (cena se liší i u různých typů aparátu – kovové nebo keramické zámky). Více informací naleznete zde. (odkaz na: nejčastější otázky a odpovědi).

RETENCE

je nedílnou součástí léčby. Je to období po sejmutí fixního aparátu, kdy zuby udržujeme a stabilizujeme v novém postavení. K tomu slouží nalepený RETAINER a RETENČNÍ DESKY.
RETAINER – je individuálně tvarovaný drátek, který je nalepený z vnitřní strany předních zubů (nejde vidět…) a pacient jej po krátké době vůbec nevnímá.
RETENČNÍ DESKY – jedná se v podstatě o menší a jednoduché snímací rovnátko nebo průsvitnou tvarovanou folii, nosí se pouze na noc.